Prohibice

Tímto pojmem je zpravidla označován absolutní zákaz výroby a prodeje alkoholu, jako součásti boje proti alkoholismu, za účelem snížení hospodářských škod nebo z náboženských, bezpečnostních či jiných důvodů. Pochází z latinského prohibitio, v překladu zákaz.barevné bedny ve skladu lahve
Zákaz prodeje alkoholu byl, na počátku 20. století, postupně uplatněn v USA, SSSR a v zemích severní Evropy. Po určité době byla prohibice zrušena, v severských zemích omezení platí i nadále. Platí zákaz prodeje a konzumace alkoholu pro děti a mládež do stanoveného věku. V některých zemích je prodej a konzumace alkoholu regulována, prodej je povolen pouze ve speciálních, státem kontrolovaných prodejnách, nebo platí zákaz konzumace na veřejných či jinak vymezených místech. V některých islámských a buddhistických zemích je přístup k alkoholu omezen.
V Československu, kde bylo zakázáno prodávat víno a tvrdý alkohol vždy při volbách, byl po roce 1989 tento zákaz zrušen. V roce 1992, po dobu parlamentních voleb, byla vyhlášena částečná prohibice, výjimkou byl prodej piva. Praha vyhlásila po dobu komunálních voleb prohibici v roce 1994. Specifickým případem bylo vyhlášení prohibice 14. září 2012 v důsledku otrav metylalkoholem, po určitou dobu byl zakázán prodej nápojů s obsahem alkoholu vyšším než 20%.
Vlády severských zemí účinně omezují spotřebu alkoholu, ten je možné zakoupit pouze v řetězcích státem vlastněných specializovaných prodejen. Zdanění alkoholu je vysoké, otevírací doba je také omezena.
V Polsku zavedli v roce 1982 omezení, kdy se alkoholické nápoje mohly prodávat až po 13. hodině, důsledkem byly fronty před obchody před 13. hodinou, toto opatření bylo zrušeno až v listopadu 1990.muž nese tupláky s pivem prodej piva
V rámci boje proti alkoholismu se opakovaně objevují v Rusku různá opatření. Například v Moskvě je od 1. září 2010 zakázán prodej vodky i ostatních lihovin v době od 22 hodin večer do 10 hodin dopoledne. Obdobné opatření platí i na Ukrajině, týká se však jen obchodů a různých stánků, na restaurace a bary se nevztahuje.
Efekt těchto opatření bývá různý, konzumenti neustále nacházejí nové cesty, jak se k alkoholu dostat, nicméně lze konstatovat, že určitý pozitivní dopad na výši spotřeby alkoholu jistě má. Nese však také s sebou negativní jevy, jakými je nelegální výroba nebo pašování alkoholu.