Ideální matka? Neexistuje!

Jste přesvědčená o tom, že můžete být ve všem dokonalá jenom z toho důvodu, že jste se o tom někde dočetla nebo vaše „dobrá“ kamarádka vám tvrdí, že ona ní je? Omyl.

Žádná žena není bezchybná a z pozice matky se toho příliš mnoho nezmění.

Naopak, budete mít tisíce důvodů k tomu, proč perfektní nikdy nebudete a ať už se budete snažit sebevíc, nikdo vám to stejně věřit nebude. Alespoň ne ostatní matky, které doma mají děti taky.
procházka vodou

Navařeno, uklizeno, napečeno, dítě zaobstaráno

Jestli si myslíte, že váš den s vašim dítětem zvládnete na jedničku a vše kolem vás se bude blýskat čistotou a ještě si stihnete i upravit make-up, pravděpodobně potřebujete trochu otevřít oči.

Být matkou totiž neznamená zvládat celou domácnost na sto procent, mít navařené ty nejbáječnější jídla, uklizený celý dům jako ze škatulky a ještě nachystanou bábovku na stole.
dítě s mámou

Znamená to plně se věnovat dítěti, kterého nezajímá to, jaké hodnocení vám dá vaše okolí za to, co všechno zvládáte i díky tomu, že jste máma.

Není přece logicky možné (a to ani přibližně), abyste všechno měly ideální a vašeho dítěte se to nijak nedotklo. Všechnu energii, kterou vložíte do vašeho dokonalého statusu vzorné mámy, která má všechno pod palcem, vložíte pouze do vaší představy o tom, co je dle vás bezchybné. Ovšem místo toho, abyste se soustředily na to, co je zbytečné, byste měly veškerou pozornost a čas věnovat pouze vašemu dítěti, které potřebuje cítit a vědět, že jste tu pro něho a máte chuť a sílu se mu věnovat naplno.

Je mnohem dokonalejší, když se staráte pouze o potřeby vašeho dítěte, učíte ho novým věcem, poznatkům, vědomostem a zacházíte s ním jako se středem vesmíru, kterým popravdě i je. Jen si to musíte uvědomit.

Proč je pro vás důležité být jedinečná máma?

Nezaměřujte vaši pozornost tomu, co od vás očekává vaše okolí, ale věnujte váš čas v životě pouze potřebným věcem, které mají nějaký význam. To, co o vás mluví ostatní mámy nebo sousedi, přece není životu důležité.

Jediné, co má nějaký význam je váš pocit, že děláte všechno tak dobře, jak jen můžete a největšími kritici by pro vás neměli být cizí lidi, ale pouze vaše dítě a rodina. A to i v dnešní době, která má hodnoty stanovené úplně někde jinde.