Montáž betonového plotu – sami nebo na zakázku

Kdo se rozhodne vsadit na vlastnosti prefabrikovaných betonových panelů a vystavět s nimi oplocení kolem své parcely, ten musí mít také jasno o způsobu výstavby. Montáž betonového plotu lze uskutečnit svými vlastními silami a prostředky, ale samozřejmě jej nechat postavit na klíč i se zárukou a pojištěním. Kdy se rozhodnout pro profesionály a kdy si poradíte sami, na tom závisí celá řada faktorů:

macešky u plotu

Kopání základů – v některých příručkách a článcích se uvádí, že stačí jen vyhloubit otvory pro betonové sloupky, aniž by bylo nutné hloubit rýhu po celé délce tak, jak se to provádí u cihlových zdí. Ovšem otvory pro sloupky jdou do hloubky cca 80 cm a velmi záleží na tom, o jaký terén se jedná. Narazíte-li na kameny a tvrdý jíl, může vás to stát hodně sil. Bez potřebných mechanizačních prostředků to může být někdy nad vaše síly.

Výška oplocení – v případě, že volíte jen nízký sokl, který doplníte dřevem, pak byste práci mohli zvládnout sami. Pokládání desek na zem a zasouvání do drážek sloupků není obtížné a zvládne to každý zručný kutil. Potíže však mohou nastat u větších výšek a pokládání desek na sebe. Jsou velmi těžké, i když to na první pohled nevypadá, počítejte s hmotností přes 75 kg. Profesionálové staví ploty s mobilními jeřáby, manipulace s deskami ve větších výškách může být i nebezpečná a s potřebnou technikou se minimalizuje riziko těžkého úrazu.

loubinec u plotu

Dostupnost terénu a techniky – svépomocné akce jsou vždy snadné tam, kde jde o rovinu, dobře přístupnou ze všech stran, bez přírodních i umělých překážek, jako jsou stavby, stromy, velké balvany, elektrické vedení atp. Mnohem namáhavější je vždy práce ve svahu, svažitý sklon stupňuje výdej fyzické energie i několikanásobně, navíc je třeba připravit terén pro desky, aby je bylo možné pokládat ve vodorovné rovině. Montáž betonového plotu na zakázku řeší i tyto složité situace.