Ruční práce jako součást ženství

Žena sice nepatří ze zásady k plotně a do domácnosti, ale je to právě žena, která vytváří domov a která má smysl pro udržení rodinného krbu. Po revoluci, kdy nebylo tolik možností, měly ženy touhu vymanit se ze stávajících zaběhnutých kolejí a věnovat se spíše kariéře a cestovat. Žít svobodným životem. Dovednosti, které jim předaly jejich maminky a babičky byly odloženy stranou, ženy přestaly šít a vyšívat, přišly nové možnosti a doba konzumu velela vše nepotřebné vyhodit a koupit nové.

Starý šicí stroj

Tenhle boom však pomalu odchází a přichází doba, kdy jsou naopak vyhledávány ruční práce a výrobky vzniklé s láskou. Takovou první vlaštovkou u nás byl před několika lety Fler, kde najdete vše od ručně vyrobených náušnic až po oblečení a věci do domácnosti nebo na zahradu. Před pár lety se stalo pomalu až trendem podnikat v rukodělných výrobcích a tak Fler následoval nespočet menších značek, které se prosadily skrze početné veletrhy a sdílené prostory v malých obchůdcích.

Mezi těmi známějšími můžeme jmenovat třeba značku Industry Jewels, kombinující tradici ruční výroby šperků s moderními materiály, konkrétně betonem, nebo třeba značku Bodline věnující se šití kvalitních kožených kabelek a batohů.

V poslední době se roztrhl pytel také s literaturou věnující se šití, pletení a háčkování. Souběžně s tím vzniká bezpočet rukodělných kurzů, na kterých se můžete naučit jednotlivé techniky. Ženy se tak vrací ke svým kořenům, ke všemu co si dříve předávaly po generace a co je v mnoha případech ještě stihly naučit babičky nebo maminky.
Ženské ruce pletou

V dnešní době konzumu a věcí vyrobených tak, aby vydržely jen omezenou dobu, je praktické, když si některé věci vyrobíme sami. Oproti kupovaným výrobkům z nich bude cítit naše láska a touha vytvářet domov. Možností je nepřeberné množství. Můžete si vyšít vlastní polštářky, ušít záclonky nebo závěsy do oken nebo si ušít něco na sebe. Právě věci, které si sama vyrobíte, budou ty nejoriginálnější a nejlépe vám padnou.