Kamarádí vaše dítě s uličníky?

Jistě vám hodně záleží na tom, aby vaše dítě bylo v kolektivu dětí, se kterými si bude rozumět a společně si vyhrají. Někdy se můžete sami přičinit o to, aby si našlo kamarády z okruhu vašich známých a jindy se zase ocitnete v situaci, kdy si jich vybere samo. A to, koho se rozhodne přijat jako jeho nejbližší kamarády, bohužel jen tak neovlivníte.

holka se skateboardem

Zhoršení chování vašeho dítěte

Zjistit, jestli si vaše dítě vybralo dobré kamarády, můžete velmi snadno. Pokud začněte pozorovat jakékoliv změny v jeho chování, které budou bohužel k horšímu, je to jasný znak toho, že si bere příklad od někoho, kdo pro něho není ta nejlepší partie. Pochopitelně, že pak budete považovat všechnu vaši snahu vychovat dítě nejlépe, jak umíte jako zbytečnou a marnotratnou.

U starších dětí se může vyskytnout nejen větší nárůst konfliktů a potíží, které jsou spojené s jejich jménem, ale i viditelné zhoršení prospěchu ve škole a trávení volného času nesmyslnými aktivitami.
kluci s přilbami

Můžete mu kamarády zakázat?

Svým způsobem ano, ale stejně nebudete mít žádnou moc v tom, aby se s nimi stýkalo v době, kdy u toho nebudete. Vyslovit jasný zákaz vůči dětem, se kterými si nepřejete, aby vaše dítě trávilo čas a kamarádilo s nimi můžete, ale pamatujte, že to přinese vlnu negativních názorů a možná i vzteku, který v sobě vaše dítě kvůli vašemu rozhodnutí bude mít.

Zjistěte, jestli mu něco nechybí

I skutečnost, že se vaše dítě „chytne špatné party“ může mít na svědomí to, že mu něco schází a hledá to ve ne příliš lichotivé společnosti. Vy ho však od malička vychováváte a vedete k tomu, aby mělo nějaké zásady a pravidla, které budou vést k slušnému chování a jisté morálce.

Faktory, které ovlivňují to, s kým se vaše dítě stýká, můžou být různé podoby, kdy mu například chybí jistý pocit volnosti, pocitu, že zažije dobrodružství nebo malá aktivita v podobě vynalézání, hraní a vyvádění.

Tím pádem si tyto ztráty bude kompenzovat tak, že se jeho nejlepší kamarádi – stanou ti největší uličníci z okolí.