Platíte psovi dovolenou? Spočítejte si, kolik vás to bude stát

Přípravy na odjezd na dovolenou bývají vždycky hektické. Musíte všechno nakoupit, vyřídit pojištění, zkontrolovat platnost vašeho pasu, pokud vyrážíte za hranice republiky. Potřebujete s sebou vzít i domácí zvíře? Pak musíte zařídit několik věcí a připlatit si.
přeprava psů.jpg
K tomu, abyste mohli vyrazit se psem za hranice České republiky, je třeba:
–          Platné očkování: standartní je očkování proti vzteklině, které je v Česku zdarma. Některé země ale požadují i další vakcinace a vyšetření, a to i s určitou časovou lhůtou. Takovou zemí je na příklad Velká Británie. Aby se zvíře do království podívalo, musí mít potvrzené odčervení včetně informací o přípravku a čase provedení. Některá mláďata mohou ale projít hranice i neočkovaná.
–          Identifikace mikročipem: Pomocí čipu, umístěného pod kůží, lze zvíře identifikovat a ověřit si je v centrálním registru. Za mikročip zaplatíte cca několik stovek. Papírová mláďata se však často prodávají už s touto identifikací.
interiér letadla.jpg
–          Psí pas: Pas slouží psovi jednak k identifikaci, jednak jako očkovací průkaz, najdete tu totiž popis zvířete i informace o očkování a veterináři.
Pokud potřebujete využít leteckou dopravu, neměl by to být problém. Mějte ale na paměti, že pokud váš mazlíček váží víc než osm kilo, nemůže s vámi cestovat přímo na palubě, kde i tak se musí usídlit v boxu na celou dobu letu, musí letět v nákladovém prostoru, kde mají speciální boxy určené k přepravě zvířat.
Posuďte sami, jestli druhá varianta není lepší, alespoň se vyhnete psím stížnostem a nákladový prostor může být pro zvíře i pohodlnější. Jen s náhubkem mohou cestovat psi doprovázející lidi se zrakovým postižením. Cena jedné letecké cesty se pohybuje okolo 1500 Kč.
Před tím, než vyjedete i s mazlíčkem, si rozmyslete, jestli dovolenou vůbec náležitě ocení. Není až tak ojedinělou záležitostí, že pes doletěl někam jinam, nebo dokonce přišel o život.