Konec dobrých časů

Úpadek není nic veselého, bohužel potkává i takové společnosti, o kterých si myslíme, že právě jim se nic podobného stát nemůže. Jednou ze společností, kterou tento neblahý osud potkal, byla i Monarch, společnost zabývající se leteckou dopravou. V době své největší slávy patřila mezi pětici nejlepších a nejúspěšnějších ve Velké Británii. Její osud byl zpečetěn v jedno pondělní ráno roku 2017. Definitivní konec je datován 2.10.2017. Důvodem pádu nebylo nic jiného než finanční potíže.
cestující na letišti.jpg

O problémech se vědělo již rok před krachem, počátek roku 2017 byl ztrátový, činil necelých tři sta milionů liber. I když bylo jednáno o částečném prodeji společnosti, nikdy k němu nedošlo. Tato událost se dotkla nic netušících pasažérů, těch bylo sedm set padesát tisíc. Ohroženi byli především ti, kdo se chystali k návratu domů, těch bylo přes sto tisíc. O jejich bezpečný návrat se musel postarat Britský letecký úřad. Naštěstí díky povinnému pojištění byla cesta bezplatná. Velká Británie tak byla svědkem snad největší evakuace ve své historii. Ti, kteří se na dovolenou teprve chystali, byli vyzvání k tomu, aby tak nečinili.
Důvody krachu

Důvodem tak rychlého pádu bohaté společnosti s historií starou půl století byl zřejmě konkurenční boj a vyšší náklady. Přestala také létat do vzdálenějšího Egypta a soustředila se na lety na kratší vzdálenost, zde ale byla příliš velká konkurence.
letadla ve vzduchu.jpg
Něco málo o historii

Historie aerolinek začala koncem sedmdesátých let na letišti Luton, tehdy vlastnila něco málo přes třicet leteckých strojů zn. Airbus a Boeing. Společnost dopravovala turisty do asi padesáti mořských destinací. Monarch zaměstnávala více jak dva tisíce zaměstnanců, rok před samotným krachem hospodařila v kladných číslech, její zisk byl kolem dvaceti pěti miliónů liber a ročně přepravila několik miliónu cestujících.